Září 2015

Tramvaje v Jihlavě

19. září 2015 v 18:30 | Hanneton |  Ostatní
Dnes se společně s baletkou Šípkovou Růženkou podíváme po stopách tramvajové dopravy v Jihlavě.
V srpnu tomu bylo 106 let, kdy do jihlavských ulic vyrazila první tramvaj. Tedy přesně 26. 8. 1909 proběhlo slavnostní spuštění provozu elektrické tramvaje za účasti starosty Vincence Inderky. Tramvaj spojovala Masarykovo náměsí s hlavním vlakovým nádražím, délka trasy činila skoro 3 km. Tramvajové vozy byly vyrobeny ve Štýrském Hradci ( pozn. pro Slováky: rakouské město Graz ).
Provoz tramvají skončil krátce po druhé světové válce, v roce 1948 byly zrušeny a nahradily je trolejbisy. Kompletní vozový park skončil v Opavě, kde vozy sloužily ještě 8 let.

Bývalé tramvajové depo. Momentálně na svět přícházejí zprávy, že ho soukromý investor chce přestavět na polyfunkční dům s byty, kancelářemi, komečními prostory. zatím však není vydáno stavební povolení, tak ještě uvidíme.


Divoké kočky

17. září 2015 v 11:00 | Hanneton |  MH Toralei
I letos jsem se účastnila letní babakatí soutěže, tentokrát na téma "Máme rádi zvířata". Soutěž byla rozdělena na dvě kategorie, to jest na živá a neživá zvířáta. Vyslala jsem do soutěže jen neživá zvířata, panenku kočkodlačku Toralei s plastovou parodií na tygra. Na všechny soutěžní fotky z téže kategorie se můžete podívat na Ivanině blogu: http://babakat.blog.cz/1509/konec-letni-souteze . Taktéž jí děkuji, že uspořádlala takovou pěknou soutěž.


Hrad Rokštejn

10. září 2015 v 12:00 | Hanneton |  Žokejka
Již po několikáté se nějaká panenka z mé valné hromady vydává na túru na zřiceninu hradu Rokštejn. Mohli jste zde vidět např. Abbey, Dereka či Nikki. Někdo pozorný si jistě všimne, že je zřícenina postupně dostavována. Kolují zvěsti, že by vstup měl být příští rok zpoplatněn, tak zuvidíme, zda Barbie z dnešní návštěvy nebyla poslední neplatící návštěvník.


Zámek Lysice

2. září 2015 v 15:00 | Hanneton |  Ostatní
Lysice leží zhruba na půli cesty mezi Svitavami a Brnem, kousek od Kunštátu, který jsme nevaštívili minule, proto Sněhurka navštívila i tento zámek.

Barokní zámek byl původně vodní tvrz. V první polovině 16. stol. ji přestaveli na renesanční zámek, později ji čekala barokní a empírová přestavba. Dnešní vzhled zámku byl vytvořen na přelomu 19. a 20. století. Uvnitř se nachází bohaté sbírky především z 19. stol. nábytku, zbraní, obrazů, skla, porcelánu, historických dřevěných terčů, dvě knihovny. Jedna z prohlídkovych tras (2. patro zámku) představuje bydlení hraběcí rodiny Dubských

Zámek různě přecházel z majitele na majitele, z dědice na dědice, to zde ani vypisovat nebudu, kdo má zájem, najde si. Po druhé světové válce byl zámek na základě Benešových dekratů zestátněn a po roce 1947 byl jako památka první kategorie zpřístupněn veřejnosti. Rekonstrukce interiérů proběhla v letech 1966-1972. Další rozšíření prohlídkových okruhů bylo v roce1999-2000. Od r. 2002 je objekt Národní kulturní památkou.