Listopad 2017

Štefánikova kasárna

26. listopadu 2017 v 9:01 | Hanneton |  Fashionistas 21
Dnes vám Fashionista v šatech s hadím vzorem ukáže Štefánikova kasárna v Jihlavě, které se letos koncem roku bourají. Místo této staré stavby má vzniknou Rezidence Vrchlického, tedy bytové domy. Objekt i pozemky vlastní firma PSJ, která zde chce právě stavět i nové domy. Proti bourání se ozvaly nesouhlasné hlasy, demolice vadila Spolku pro starou Jihlavu. Ten proti zbourání bývalých kasáren protestoval. Se zbouráním nesouhlasil ani spisovatel Martin Herzán. Ale vše bylo zamítnuto s tím, že budouva nemá valnou historickou ani architektonickou hodnotu. Budovy jsou významné spíše z hlediska historických událostí


Jánský kopeček

15. listopadu 2017 v 6:00 | Hanneton |  Ostatní
V Jihlavě na místě nazývaném Jánský kopeček, přestože se příliš o kopeček nejedná, jde spíše o výbežek sousedního Královského vršku, stojí Kostel sv. Jana Křtitele. Kostel je původem nejstarší stavbou v Jihlavě. Vznikl v románském stylu ještě před založením města, pravděpodobně ve 12. století. Byl součástí osady při Haberské stezce, která minimálně od 11. století spojovala Kolín se Znojmem, respektive Prahu s Vídní a byla předchůdkyní císařské silnice. Historie se kolem kostela odvíjela všelijak. Od jeho přestaveb, úprav, oprav (pobořili ho vojáci Jiřího z Poděbrad, či Švédové za třicetileté války), přes popravy u něj, hřbitov okolo až po socialistické zahrádky. Současným vzhelem okolí kostelíku i jeho zevnějšku vás provede Elena.


Venkovský hřbitov

2. listopadu 2017 v 6:00 | Hanneton |  Fashionistas 30
Tento malý hřbitov s kostelem svatého Antonína Paduánského nalezneme v Panské Lhotě cca 5 km od Brtnice. Jednolodní venkovský kostel u areálu hřbitova byl postaven mezi lety 1830 a 1841 v rustikálně barokním slohu. Hřbitov vám dnes ukazuje Barbie Fashionisas č. 30.